İtalya’da Üniversite

Eğitim Sistemi
İtalya Türk öğrencilere sunduğu birçok fırsat ve kolaylıklar ile son yıllarda eğitim için seçilen en popüler ülkelerden bir olmaya başlamıştır. Çoğunluğu devlet üniversitesi olan 90 üniversite ile geniş bir okul yelpazesi bulunmaktadır. Ağırlıklı olarak İtalyanca bölümler sunulmasına karşın İngilizce olarak da çok sayıda lisans programı sunulmaktadır. İtalya’da akademik yıl iki sömestrden oluşur. İlk dönem Eylül/Ekim’de başlar ve Ocak/Şubat aylarında biter. İkinci dönem ise Şubat’ta başlar ve Temmuz’da biter. Asıl başlangıç ve bitiş tarihleri üniversitelere göre değişim gösterir. Ama her dönem yaklaşık 20 hafta sürmekte, bunun 14 haftası öğrenim süreci, kalan 6 haftası sınav sürecini oluşturmaktadır. Tıp, Mimarlık gibi bölümler haricinde İtalya’da çoğu programda eğitim 3 yıl sürmektedir. İtalya, yüksek bir eğitim seviyesi ve eşsiz bir kültürel ortam sunar. Mimarlık, tasarım, mühendislik, iktisat gibi birçok alanda eğitim kalitesi ile dünya çapında üne sahiptir. Bilhassa mimarlık, moda tasarımı gibi alanlarda öncü olması nedeniyle çok tercih edilmektedir. İtalya öğrencilere ekonomik bir eğitim imkânı verir; eğitim ücretleri diğer Avrupa ülkeleri veya Amerika/Kanada ile karşılaştırıldığında oldukça makuldür. İtalya'da öğrenciler yarı zamanlı (haftada 20 saat) yasal çalışma izninin yanında eğitim sonrasında 1 yıl yasal çalışma iznine de sahip olmaktadırlar. Ayrıca İtalyanca öğrenirken İngilizce becerilerinin, ya da İngilizce okurken İtalyanca becerilerinin geliştirilebileceği göz önüne alınırsa, öğrenci sonunda çift dil ile (İtalyanca/İngilizce) mezun olma imkânına sahip olabilir.
Başvuru Şartları
  • Transkriptler
  • İtalyanca yeterlilik sınav belgesi (CILS)/TOEFL veya IELTS belgesi
  • Motivasyon mektubu
  • Referans mektupları
  • Özgeçmiş
  • YGS puan belgesi (180 ve üstü)
İtalya’da lisans eğitimi için başvuracak olan öğrencilerin YGS sınavına girmeleri ve 180 baraj puanını aşmaları gerekir. Ayrıca mimarlık ve tasarım bölümlerine başvururken en önem verilen konulardan birisi öğrencinin yetenek ve çalışmalarını gösteren bir portfolyo hazırlamasıdır. İtalya’da net bir son başvuru tarihi olmasa da konsolosluktan alınması gereken belgeler için Temmuz’a kadar süre verilir.    
Üniversite Ücretleri ve Yaşam Masrafları
Üniversiteden üniversiteye ya da bölümden bölüme değişiklik göstermekle birlikte bir öğrencinin devlet üniversitelerinde yıllık eğitim ücreti 800 € ile 3,500 € arasında değişmektedir. Türk öğrenciler ise, gelir düzeyleri genellikle İtalyan hükümetinin belirlediği en düşük gelir basamağında çıktığından dolayı genellikle yıllık 800 € - 2,000 € aralığında eğitim ücreti öderler. Özel üniversitelerde ise eğitim ücretleri bölümlere göre 8,000 – 16,000 € aralığındadır. Ancak burada da maddi durumu iyi olmayan öğrenciler için yine indirimler söz konusudur. Bir üniversite öğrencisinin aylık yaşam masrafı şehre göre değişiklik gösterse de ortalama 650-800 € civarındadır. Birçok eyalette aile yıllık geliri 18,000 € altında kalan yabancı öğrenciler için üniversite tarafından yıllık 5,000 €’ya kadar hibe verilebilir. Bu öğrenciler aynı zamanda üniversitelerde konaklama indirimlerinden yararlanabilirler.