Hollanda’da Üniversite

Eğitim düzeyi en yüksek ülkelerden biri olan Hollanda, aynı zamanda iyi firmalara ev sahipliği yapması ile dünyanın en varlıklı ülkeleri arasına girmiştir. Birçok kültürü bünyesinde bulunduran Hollanda dünyanın en gelişmiş ülkelerinden biridir.

Hollanda devleti, üniversiteler için ayrılan kaynaklar bakımında Avrupa’da ilk sıralarda yer alır.

Ders müfredatları yoğun ve pratik içeriklidir. Bunlar ileri seviyede öğretilmektedir. Dersler gerçek ya da simule ortamlarda teori ve pratiği birleştirerek sunulmaktadır. Eğitim ve araştırmada yetkinlik Yüksek eğitim konusunda Hollanda sistemi, dünyada kalitesiyle ün salmıştır. Bir Hollanda kurumunda eğitim almış kişilerin dünyanın her yerinde başarılı olduğu tecrübe edilmiştir. Uluslararası eğitim ortamı Hollanda toplumunda, çeşitli köy ve şehirlerde 190’ın üstünde farklı milliyet yaşamaktadır. Bu da Hollandalıların yabancılara karşı açık görüşlü ve toleranslı olmalarının sebebidir. Hollanda’da yaklaşık 60 bin uluslararası öğrenci vardır. Bu kültür çeşitliliği Hollanda’yı bilgi, fikirler ve dünyanın her tarafındaki kültürlerin bir araya geldiği bir yer yapar. Resmi dil Felemenkçe de olsa, nüfusun çoğu İngilizceyi ana dili gibi konuşur.

Lisans ve yüksek lisans alanlarında ana dilinin haricinde İngilizce olarak eğitim vermeye başlayan Hollanda, zamanla nerdeyse her alanda İngilizce Eğitim sunmaya başlamıştır.

1- LYS ile bir üniversiteye yerleşme zorunluluğu vardır. Kazanılan fakültenin herhangi bir bölümünde eğitim alma zorunluluğu vardır.

2- Lisans Eğitimi için, Lise diploma not ortalamasının 3,5 olması gerekmektedir.

Hollanda da yıllık eğitim harçları; 5000 ile 15000 Euro

Lisans eğitimleri genellikle toplam 3 veya 4 yılda tamamlanır.

Yaşamın çok pahalı olmaması, birçok şehrin öğrenci şehri olması, ulaşımın hava şartları el verdikçe genellikle bisikletle sağlanması öğrenciler için tercih edilme sebeplerindendir. Aylık yurt/ev kiraları 150-400 EURO arasında olmakla birlikte, ortalama yaşam masrafları aylık 700-1000 EURO civarında değişmektedir.