Amerika’da Üniversite

Eğitim Sistemi
Amerika’da birçok eyalet ve üniversitenin farklı farklı sistemleri olsa da genel olarak bahsedilmesi gereken temel özellikler vardır. Lisans eğitimi genelde 4 sene sürer. 1 senelik “Pathway” adı verilen bir akademik hazırlık programı bulunur. Bu programlar İngilizce hazırlığı gibi düşünülmemelidir. Çünkü daha çok uluslararası öğrencilerin temel derslerle ilgili açığını kapatmak için verilir.
Amerika’nın Türkiye’den eğitim sistemi anlamında en önemli farklarından biri öğrencinin bölüm seçme zorunluluğunun bulunmamasıdır. “Undecided” olarak adlandırılan bu öğrenciler aldıkları seçmeli dersler ile 2. seneden itibaren bölümlerini seçebilirler. Ayrıca bölüm değiştirmek ve aynı anda iki bölüm okumak da oldukça kolaydır. Amerika büyük bir ülke olduğu için öğrenci nasıl bir çevrede ve iklimde okumak istediğini belirleyerek karar vermelidir.
Amerika’da 2 senelik “community college” adı verilen okullar bulunur. Bu okullar daha çok ekonomik olduğu için tercih edilirler. 4 senelik üniversitelere göre oldukça uygun olan bu okullarda yüksek ortalamaya sahip öğrenciler 4 senelik üniversitelere geçiş yaparak son 2 senelerini bu okullarda okuyabilirler. Böylece akademik sınavları almadan da 4 senelik okullara geçiş yapmaları mümkün olur ve ilk 2 sene oldukça uygun bir fiyata okumuş olurlar.
Amerika’da 450’den fazla dünya sıralamasında ilk 1000’de yer alan üniversite bulunmaktadır. Dünyanın en iyi üniversitelerinin de burada bulunduğu düşünülürse eğitim kalitesi olarak bir öğrencinin Amerika’yı seçme konusunda çokça nedeni olacaktır.
Tıp, hukuk, mimarlık gibi bölümler farklı şartlar gerektiren bölümlerdir. Özellikle tıp ve hukuk öncelikli başka bir lisans eğitiminin üstüne okunması gereken ve giriş şartlarında ekstra akademik giriş sınavlarının yer aldığı bölümlerdir.
Amerika’da öğrencilerin çalışma izinleri yoktur. Lisans diploması alındığında ise, sosyal bölümlerde 12 ay, sayısal bölümlerde 36 ay çalışma izni verilmektedir.

Başvuru Şartları
- Transkriptler
-TOEFL/IELTS belgesi
- SAT/ACT/SAT Subject sınav skorları
- Motivasyon mektubu
-  Referans mektupları
- Özgeçmiş

Genellikle başvuru tarihleri Ağustos ile Şubat ayları arasındadır. Ancak her üniversitenin başvuru sistemi farklı olduğu için bu tarihlerin dışına çıkanlar da bulunmaktadır. Dünya sıralamasında ilk 50’de bulunan üniversitelerde “Early Application” denen bir başvuru sistemi vardır. Bu sistemin amacı okulların yalnızca kendi okullarını isteyen ve en başarılı olan öğrencileri normal başvuru zamanından daha erken kabul etmesidir. Bu sistem genellikle Kasım’da son bulur.
Üniversite Ücretleri ve Yaşam Masrafları
Amerika’da üniversite eğitimi ücretlidir. Genellikle eğitim ücretleri yıllık 5.000$ ile 65.000 $ arasında seyreder. Birçok üniversitede “merit-based scholarship” adı verilen başarı bursları bulunmaktadır. Bu burslara ekstra başvuru yapmak gerektiği için iyi araştırılıp tarihlerinin kaçırılmaması gerekmektedir. Bazı üniversitelerde ise burs almak mümkün olmayacağı için burs almak isteyen öğrencinin üniversite seçimine dikkat etmesi gerekir.
Amerika’da üniversitelerin yurtlarında konaklamak mümkündür. Konaklama, yemek gibi yaşam masrafları şehirden şehre değişiklik gösterse de yıllık 8.000 $’dan başladığını söylemek doğru olur.  
Öğrencilerin Gözünden
Berke Giray – New York University
Bence en büyük avantaj tabi ki öğrencinin dilediği şeyleri seçebiliyor, eğitimini diğer alanlara dönüştürebiliyor olması. Türkiye’de özellikle de Türk sınav sistemi ile yüksek bir ihtimalle tek bir bölümde takılı kalacaksınız. Bölüm değiştirilebilir ama o da birçok formalite gerektiriyor. Amerika’da alışılagelmiş bir şekilde bölümünüzü ikinci yılın sonunda; bölümü keşfederek, değişik dersler alarak, belki fakültenizi değiştirerek – eğer fakülte arası geçiş mümkünse – ilan edebiliyorsunuz.
Ben New York University College of Arts and Sciences’a gitmeyi seçtim çünkü New York ve bu şehrin ruhu takip ettiğim şeylerin nabzının attığı yer. Ekonomi, finans ve yönetim danışmanlığıyla ilgileniyorum. Ve New York University tam da buna uygun bir yer. Ekonomi bölümünde dünya sıralamasında 10’larda, ayrıca oldukça iyi bir matematik bölümü var. Ayrıca alabileceğim seçmeli dersler oldukça harika. Çünkü Amerika’daki bir numaralı okul felsefe konusunda New York University’dir. Yan dal yapabilmek veya seçmeli ders alabilmek için çok iyi.”